Kraniosakrální terapie
CO JE TO KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE?
Kraniosakrální terapie (KST) je práce s tělem, která probíhá formou jemného doteku. Jejím cílem je podpořit zdraví a komfort v těle klienta. KST vychází ze zkušeností, že lidské tělo má schopnost samo-obnovy, pokud jsou vytvořeny správné podmínky. Ty jsou často narušeny historií člověka, ať už na fyzické, psychické či sociální úrovni. Vycvičené ruce kraniosakrálního terapeuta jsou schopny vnímat jemné pohyby těla, které se projevují v povrchových i hlubších vrstvách. Terapeut tedy „nenapravuje“ tělo podle předem stanovené šablony (zvenku), ale naslouchá aktuálním potřebám těla (zevnitř), které se stávají vodítkem pro jeho práci. To nabízí možnost pracovat se širokou škálou nerovnováh, které se často projevují bolestí, napětím či jinými projevy nepohodlí v těle a životě člověka.
Kraniosakrální terapeut je v kontaktu nejen s pojivovými tkáněmi a pohybovým systémem, ale také s vnitřními orgány, krví, lymfou, mozkomíšním mokem, nervovou soustavou či hlubokým fasciálním systémem. KST nabízí alternativu k řešení různých projevů omezeného zdraví ať už akutních či chronických. Proto je také využívána pro různé věkové skupiny od miminek až po seniory, těhotnými, profesionálními sportovci, lidmi upoutanými na lůžko, běžnou populací či chronicky nemocnými.
Název kraniosakrální terapie je odvozen z latinských názvů Cranium (lebka) a Sacrum (kost křížová), které tvoří osu kraniosakrálního sytému. Otcem KST je lékař Dr. Williama Garner Sutherland a jeho pokračovatelé, díky kterým se tato terapie postupně rozvinula do celého světa a v mnoha zemích je již hrazena ze zdravotního pojištění (v ČR zatím nikoliv).
Terapeut svou prací vytváří vhodné podmínky pro optimální (rovnovážný) tok životní síly, která se nazývá Primárním dýcháním nebo také Dechem života. Jakkoliv se tento přístup může zdát těžce uchopitelný, nejedná se o žádná „kouzla“. Terapeut podporuje jemným způsobem optimální postavení a napětí kostí, švů, fascií, membrán, tekutin včetně mozkomíšního moku, komorového systému, centrální nervové soustavy. Z tohoto je také odvozen název terapie – Cranium (lebka) a Sacrum (kost křížová), které tvoří osu Kraniosakrálního sytému. Tato terapie klade velký důraz na znalosti a schopnosti terapeuta, pro kterého se stává celoživotním studiem.
JAK PROBÍHÁ OŠETŘENÍ?
Ošetření probíhá na lehátku, jemným dotekem terapeuta přes oděv klienta. Klient většinou leží v pohodlné poloze na zádech (boku, břiše a v některých případech také v sedě). Velký důraz je kladen na pohodlí a bezpečí klienta a také na jeho zpětnou vazbu. Terapeut postupně přikládá ruce na různá místa na těle a vnímá jemné projevy primární respirace (zdraví, vitality, potence). Tyto projevy může, ale nemusí vnímat také klient. Dobře vycvičený terapeut postupně vnímá a následuje vrozenou inteligenci těla, která se v KST nazývá „Vrozený plán léčení“. Úchopy i průběh ošetření se liší v návaznosti na potřeby těla klienta. Během terapie často dochází ke sdílení pocitů a vjemů klienta, které jsou neméně cenným vstupem pro terapeuta.
Samotné ošetření trvá 45-60 min a celková doba návštěvy většinou nepřesáhne 75 min. Cena za toto setkání v rozmezí 60-75 min. je 1 000 Kč. V případě první návštěvy nebo náročnějších případech trvá návštěva 90 min. za 1 200 Kč.
JE PRO MNE TERAPIE VHODNÁ?
Kraniosakrální terapie je jemná technika, která uvolňuje tělo i mysl a podporuje zdraví. Kdokoliv vnímá některou z těchto potřeb je srdečně vítán. KST může působit jako prevence, ale je také vhodná pro chronické nerovnováhy a akutní stavy. Její spektrum je velmi široké, zahrnuje práci s fyzickými omezeními a bolestmi, celkovým přetížením organismu, chronickou únavou, poúrazovým stavy, příprava před operačními zákroky, práce s miminky, dětmi, těhotnými, seniory, při zadržených traumatických prožitcích v těle, zlepšení zdravotního stavu, celkové zklidnění a uvolnění.
KDO JE TO KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPEUT?
Pro výkon této profese nejsou v ČR stanoveny přesné podmínky. O to více je důležité zjišťovat si informace ohledně terapeutova vzdělání. Rozptyl je veliký od víkendových kurzů až po několikaleté výcviky. I proto vznikla Česká kraniosakrální asociace www.kranio.eu, která sdružuje terapeuty, kteří prošli některým z profesionálních výcviků v délce minimálně jednoho roku. Mezinárodním oprávněním pro výkon této profese je titul BCST (Biodynamic Craniosacral Therapist / Biodynamický kraniosakrální terapeut) uváděný za jménem. Pro terapeuta se toto povolání stává celoživotním studiem.